Braciszek.pl Żeglarski Serwis z Charakterem

Antarktyda i Morze Weddella

Ammiszaddaj
,
Wyprawa na morze Weddella
Wyprawa na morze Weddella

Pamiętacie jak pisałem o ekscytujących przygodach Selma Expeditions na morzu Weddella? Już za tydzień, w niedzielę 21. kwietnia będzie kolejna okazja żeby na własne oczy i uszy poznać opowieści załogi.

Zapraszam na 17:00 do sali kinowej Łódzkiego Domu Kultury, sam też się oczywiście planuję pojawić. Takich okazji nie należy opuszczać z byle powodu. Tym bardziej, że będzie można uścisnąć rękę kpt. Henryka Wolskiego... Więcej szczegółów poniżej w zaproszeniu przysłanym przez Fundację Kubryk.

Selma Expeditions
Selma Expeditions

Fundacja Kubryk po raz kolejny zaprasza najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy opowiedzą o swoich morskich przygodach. Wraz z nimi ogladając zdjęcia i filmy "pożeglujemy" szlakami dawnych wypraw Nordenskioelda, Shackeltona i Larsena (tak, tak tego Larsena, który miał twarde serce, bystre spojrzenie i pewną dłoń). Tradycyjnie wystąpi zespół CZTERY REFY.

Kpt. Piotr Kuźniar wraz ze stałą załogą teamu Selma Expeditions pokażą zdjęcia i filmy z wypraw na Antarktydę. Opowiedzą o wizytach na stacjach badawczych i o bliskich spotkaniach z pingwinami, lwami morskimi i wielorybami. Posłuchamy jak wielokrotnie zmagali się ze sztormami, gdy płynące z dużą prędkością kry, growlery czy ogromne góry lodowe stanowiły poważne zagrożenie dla s/y Selma. Dowiemy się jak przebiegała ich pierwsza polska (jedna z niewielu na świecie) ekspedycja żeglarska na Morze Weddella.

Kpt. Henryk Wolski przypomni sylwetki pionierów Antarktydy, którymi byli: dr Otto Nordenskioeld, sir Ernest Shackelton i wielorybnik Carl Anton Larsen (bohater słynnej pieśni Grytviken). Nasz gość opowie też jak wraz z czteroosobową załogą, na "James Caird" - replice łodzi ratunkowej Shackletona przepłynął z Półwyspu Antarktycznego przez Wyspę Słoniową do Południowej Georgii, a na koniec strawersował pieszo tę górzystą wyspę. W ten sposób po raz pierwszy powtórzono w całości historyczny rejs Ernesta Shackletona.

Cztery Refy
Cztery Refy

Muzyczne tło do opowieści zaproszonych gości przygotuje zespół Cztery Refy posiadający w repertuarze wiele związanych z tematem spotkania pieśni o żegludze w lodach i pieśni wielorybniczych.

21 kwietnia 2013 (niedziela), Łódzki Dom Kultury - sala kinowa
Łódź, ul. Traugutta 18, godz. 17:00

Od siebie dodam kilka pożytecznych linków:
Sir Ernest Henry Shackleton - wikipedia
Galeria zdjęć promująca spotkanie
Selma Expeditions
Henryk Wolski
Opowieści i Pieśni z Kubryku i Wacht

Sir Ernest Henry Shackleton

Edit 15.04.2013: właśnie otrzymaliśmy plakat promujący spotkanie oraz nieprzyjemną wiadomość: wejście będzie kosztowało 5zł.

Plakat spotkania
Designed and created by Ammiszaddaj - All rights reserved ® Copyright 2004-2024